Udidla...

8. října 2017 v 15:53 | Smiley |  Mé názory, jak se mi daří u koní atd.
Ahoj!
Vím, že se teď tohle téma hodně řeší a tak jsem se rozhodla, napsat Vám svůj názor.

Udidlo. Co je to vlastně udidlo? Jakási kovová věc, která se strká koním do huby. Má sloužit k ovádání koně. Druhů udidel je mnoho. Jako nejběžnější se používá stihlo jednou lomené nebo jemnější dvoulomené. Existuje ale třeba i páka, což je nejostřejší uzdění pro koně. Dalo by se to považovat i jako jejich noční můra. To jsou ale jedna z mála udidel, na světě jich existují ještě mnohem více...

Výsledek obrázku pro stihlo jednou lomené a dvoulomené
Stihlové udidlo dvoulomené

Výsledek obrázku pro stihlo jednou lomené a dvoulomené
Stihové udidlo jednou lomené

Výsledek obrázku pro udidlo páka
Pákové udidlo drezurní


Udidla jsou v jezdectví už od dávné historie. Kdo ho ale vymyslel se neví, dnes ho ale má miliony lidí. Udidlo opravdu může koně ovládat. Kdo má jemnou ruku, udidlo pro něj může být velmi užitečná pomůcka bez bolesti koně. Teď se tedy dostáváme k tomu, že udidla koním škodí. Prohlásil to Robert Cook (emeritní profesor a vědec) svými výzkumy. Zkoumal to všmi možnými způsoby, až dokázal, že udidlo vyvolává v koňské hubě trávicí systém a kůň začne slinit. Poté se tedy může začít dusit. Tohle jste u svého koně mohli spatřit několikrát. Slinící kůň má kolem huby pěnu, určitě jste to už někdy viděli. Něktěří koně ale stihnou sliny spolykat a tak u nich nic nepoznáte. Další Robertův výzkum poukázal na to, že udidla koním způsobují bolest. To je už více prodiskutované téma. Udidlo tlačí koni na jazyk a při zacházení mu ošklivě ubližuje bolestí. Koně opravdu udidlo může bolet a já se tedy přidává k těm, kteří si to myslí. Pokud tomu nevěříte, zamyslete se nad tím, proč se Vám někdy kůň bezvýznamně splaší, nebo začne vyšilovat. On totiž utíká před bolestí z udidla a snaží se jí jakkoliv zbavit. V Americe také přišli na to, že v koňské hubě už na udidlo není místo. Vyzkoumali to prohlížením mrtvých hlav koní všech plemen.

Související obrázek
Pěna kolem huby - jeden z příznaků, že mít v hubě udidlo pro koně není nic příjemného

Související obrázek
Bolest koně z udidla


Udidlo tedy pro koně předtavuje mučící nástroj, po kterém je kůň akorát zbytečně vystresovaný. Myslím si, že bez udidel by byl hned svět koní a jezdectví krásnější a spravedlivější. Koně udidlo bolí, špatně se jim při něm dýchá a rozhodně to pro ně není nic příjemného.
Lidé by měli zpytovat svá svědomí a uvědomit si, že to jde i jinak. Pokud přeci mají své koně rádi, proč jim takhle ubližují? Je přeci i jízda bez udidla... Lidé totiž vymysleli i bezudidlové ježdění, které si teď získává stále nové oblíbence. Uzdečky vypadají podobně jako udidlové, akorát, že jim tak chybí ten kus mučícího kovu. Koně jsou při jejím používaní více uvolněnější, spokojenější a šťastnější (na druhy bezudidlovek se zaměříme v příštím článku).

Související obrázek
Bezudidlová uzdečka

Související obrázek
Šťastnější kůň...


Tak co kdybyste to zkusili taky? Je to lepší, jak pro Vašeho koně, tak i pro Vás...

Na konec přidávám video o rozdílu mezi udidlovém ježdění a bezudidlovém ježdění:
"Jezdcům se vždycky říkalo, že musejí najít klíč k hubě koně. Ale ten nejlepší klíč je vůbec žádný klíč."

- Robert Cook

SMILEY :D
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama