Říjen 2017

Měsíc v sedle - Lauren St. Johnová

18. října 2017 v 21:00 | Smiley |  Knížky o koních
Měsíc v sedle

Měsíc v sedle - Lauren St. Johnová

Počet stran: 248
Originální název: The Glory
Rok vydání: 2016
Překlad: Tereza Valášková
Vazba knihy: vázaná


Anotace: Strhující román od autorky populární série kůň za dolar! Dívka na útěku před zákonem. Kluk, který chce zachránit svému tátovi život. Měsíc trvající koňský závod v tom nejnáročnějším terénu na západě Ameriky, který oba chtějí vyhrát. Zvítězit ale může jen jeden. Bude štěstí přát Alex, nebo Willovi? Kdo z nich vydrží nesmírně náročný měsíc v sedle? A jak s tím vším zamíchají jejich vzájemné city? Projeďte s nimi v koňském sedle nespoutanou divočinou amerických národních parků.


Příběh vypráví o dvou mladých jezdcích, co se rozhodli zůčastnit se nejnebezpečnějšího distančního závodu po Americe.

Kniha je napsaná naprosto úžasně, autorku tohoto příběhu naprosto miluji, takže jsem po knize sáhla s radostí, že od ní vyšla opět nová kniha. A ani tentokrát mně nezklamala. Kniha popisuje celý měsíc distančního závodu. V knize jsou dva mladí jezdci, Will a Alex. Tyto dvě osoby jsou v knize krásně ztvárněny, ani jedna z nich není záporná a v knize se krásně proplétají jejich osobní životy. Ze začátku spolu chtějí soupeřit, ale i přesto si dopomáhají a později se mezi nimi začne něco dít. Každý z nich si jede pro výhru v hodnotě čtvrt milionu dolarů, ale vyhrát může opravdu jen jeden. Jak to nakonec dopadne je otázka, na kterou najdete odpověď po přečtení téhle knihy. V knize mi trochu vadilo chování Alex, které v některých chvílích nešlo o vztah s Willem, ale o výhru. Will je v knize popisován jako odolný mladý muž, který má svoji Klisnu Shiraz. Alex je šestnáctiletá holka utíkající z pasťáku, ale i přesto je to kladná postava. Jakmile oba hlavní hrdiny více poznáte, uvědomíte si jejich slabé i silné stránky, ale oba dva si zamilujete. V příběhu ale také hrají velkou roli jejich rodiny, které zpočátku vůbec nevědí, že se jejich děti pustili do dvanáctisetmílového závodu.

"Víte, co mi ještě řekla? ,Když mi dáte šanci, dám do toho všechno. Celý svý srdce.' A to taky udělala! Závod odstartovalo třista tři jezdců. Teď už zbývá jen třicet jedna. A vaše dcera patří mezi ně."

Jejich společná cesta je nádherně popisována, jezdci projíždějí bohatou krajinou západní Ameriky. Na knize mě trochu vadilo někdy přílišné popisování historie některých národních parků. Psalo se o různých kmenech a někdy to vyšlo i na více než dvě stránky. Naopak se mi ale zalíbilo, že autorka si musela části ve kterých jezdci ve své knize projížději, sama postupně projet. Proto si tedy můžeme být jisti, že autorka čerpá z vlastních zkušeností. Kniha se odehrává v říjnu, kdy touhle dobou v Americe nastává už krutá zima, takže tím byl pro jezdce dostih ještě nezvladatelnějším.

"V Anglii Alex připadalo, že obloha není dost vysoko pomalu ani na to, aby se pod ni vešly všechny stromy. Ale Woyming byl takový zvětšený vesmír,z té velikosti se jí točila hlava."

Knihu doporučuji přečíst jak všem milovníkům koní, tak i milovníkům dobrodružných románů. Kniha je napsaná naprosto dokonale, a když se do ni jednou vžijete, odložit ji je těžké. Po přečtení Vám možná budou téct slzy, jak už ze zakončení příběhu, tak z toho, že příběh končí a Vy musíte knihu odložit.

Miluji Alex a Willa... Miluji tenhle příběh...

SMILEY :D


Udidla...

8. října 2017 v 15:53 | Smiley |  Mé názory, jak se mi daří u koní atd.
Ahoj!
Vím, že se teď tohle téma hodně řeší a tak jsem se rozhodla, napsat Vám svůj názor.

Udidlo. Co je to vlastně udidlo? Jakási kovová věc, která se strká koním do huby. Má sloužit k ovádání koně. Druhů udidel je mnoho. Jako nejběžnější se používá stihlo jednou lomené nebo jemnější dvoulomené. Existuje ale třeba i páka, což je nejostřejší uzdění pro koně. Dalo by se to považovat i jako jejich noční můra. To jsou ale jedna z mála udidel, na světě jich existují ještě mnohem více...

Výsledek obrázku pro stihlo jednou lomené a dvoulomené
Stihlové udidlo dvoulomené

Výsledek obrázku pro stihlo jednou lomené a dvoulomené
Stihové udidlo jednou lomené

Výsledek obrázku pro udidlo páka
Pákové udidlo drezurní


Udidla jsou v jezdectví už od dávné historie. Kdo ho ale vymyslel se neví, dnes ho ale má miliony lidí. Udidlo opravdu může koně ovládat. Kdo má jemnou ruku, udidlo pro něj může být velmi užitečná pomůcka bez bolesti koně. Teď se tedy dostáváme k tomu, že udidla koním škodí. Prohlásil to Robert Cook (emeritní profesor a vědec) svými výzkumy. Zkoumal to všmi možnými způsoby, až dokázal, že udidlo vyvolává v koňské hubě trávicí systém a kůň začne slinit. Poté se tedy může začít dusit. Tohle jste u svého koně mohli spatřit několikrát. Slinící kůň má kolem huby pěnu, určitě jste to už někdy viděli. Něktěří koně ale stihnou sliny spolykat a tak u nich nic nepoznáte. Další Robertův výzkum poukázal na to, že udidla koním způsobují bolest. To je už více prodiskutované téma. Udidlo tlačí koni na jazyk a při zacházení mu ošklivě ubližuje bolestí. Koně opravdu udidlo může bolet a já se tedy přidává k těm, kteří si to myslí. Pokud tomu nevěříte, zamyslete se nad tím, proč se Vám někdy kůň bezvýznamně splaší, nebo začne vyšilovat. On totiž utíká před bolestí z udidla a snaží se jí jakkoliv zbavit. V Americe také přišli na to, že v koňské hubě už na udidlo není místo. Vyzkoumali to prohlížením mrtvých hlav koní všech plemen.

Související obrázek
Pěna kolem huby - jeden z příznaků, že mít v hubě udidlo pro koně není nic příjemného

Související obrázek
Bolest koně z udidla


Udidlo tedy pro koně předtavuje mučící nástroj, po kterém je kůň akorát zbytečně vystresovaný. Myslím si, že bez udidel by byl hned svět koní a jezdectví krásnější a spravedlivější. Koně udidlo bolí, špatně se jim při něm dýchá a rozhodně to pro ně není nic příjemného.
Lidé by měli zpytovat svá svědomí a uvědomit si, že to jde i jinak. Pokud přeci mají své koně rádi, proč jim takhle ubližují? Je přeci i jízda bez udidla... Lidé totiž vymysleli i bezudidlové ježdění, které si teď získává stále nové oblíbence. Uzdečky vypadají podobně jako udidlové, akorát, že jim tak chybí ten kus mučícího kovu. Koně jsou při jejím používaní více uvolněnější, spokojenější a šťastnější (na druhy bezudidlovek se zaměříme v příštím článku).

Související obrázek
Bezudidlová uzdečka

Související obrázek
Šťastnější kůň...


Tak co kdybyste to zkusili taky? Je to lepší, jak pro Vašeho koně, tak i pro Vás...

Na konec přidávám video o rozdílu mezi udidlovém ježdění a bezudidlovém ježdění:
"Jezdcům se vždycky říkalo, že musejí najít klíč k hubě koně. Ale ten nejlepší klíč je vůbec žádný klíč."

- Robert Cook

SMILEY :D

Krása...

7. října 2017 v 18:37 | Smiley |  Videa o koních
Ahoj!
Po delší době přidávám krásné video o důvěře mezi člověkem a koněm.
Autor tohoto videa se jmenuje NativeHorse. Videí má více a tak se můžete těšit rozhodně na více videí od nich. Jsou toiž naprosto neuvěřitelný a já je hrozně moc obdivuju...
Toto video nese název Our great year 2015, čili je to krátký sestřih z roku 2015. Je to sice trochu starší, ale já jsem tohle video zhlédla už nespočítaně a tak jsem se rozhodla Vám ukázat, že být nejlepší přítel s koněm je i v tomhle světě opravdu možné...

Tohle video naprosto miluji, věřím, že si ho zamilujete i Vy...!!


SMILEY :D