Leden 2017

Jak si užít zimu s koňmi

23. ledna 2017 v 17:56 | Smiley |  Rady, tipy apod.
Ahoj!
Stále jsme tak v polovině zimy a tak jsem si pro vás připravila článek s radami, jak přežít zimu s koníkama.

Zima není jen o tom, že nám je zima a pomalu necítíme své vlastní tělo. V zimě samozřejmě můžete jezdit tak jako v létě. Až na to, že v tričku a lehkém oblečení to asi nepůjde. Oblíknout se budeme muset. Největší problém mám já asi s nohama, protože přes tuhý mráz a lehké holínky mi prsty vždy zmrznou. Proto se také prodávají zimní vyteplené boty, ve kterých Vám zima určitě nebude. Pod teplé rajtky si také doporučuji vzít nějaké přiléhavé kalhoty, nejlépe legíny. No a zimní tlustá bunda a třeba kožešinová mikina je také nutností. Pro zimní dny je prostě potřeba teplé oblečení, bez toho se my lidi bohužel neobejdeme. Pro koně ale zima nebývá tak krutá a mrazivá. Je pro ně většinou zajímavá, zejména svým sněhem. Ale své chlupaté miláčky nabalovat do různých teplých dek nemusíte. Většinou lidi ale koně v zimě přeceňují a proto je nechte, ať si s mrazem vyjdou sami.


Nudíte se v zimě a máte pocit, že se nedá nic dělat? Tak to se mýlíte. Zimních sportů je hned několik.
Třeba zimní projížďky jsou hotová nádhera. Nebojte se mrazu a vytáhněte svého koníka ven do překrásné krajiny, kde všude hraje zima, sníh,... Nebude to asi takové jako v létě ale spousta jezdců má v oblibě právě zimní jízdu. Pokud si ale i aspoň trochu upravíte jízdárnu, času na trénování je taky dost. Zatněte zuby a zdokonalujte své jezdecké zdatnosti.
Pokud k tomu máte dispozice, můžete si za koně zapřáhnout velké sáně a jede se. Vezměte s sebou rodinu a máte hned vyřešenou zábavu na zimu. Nemáte-li velké sáně postačí malé klasické sáňky. Za koně nemusíte zapřahat ale jen sáně, ale lze za něj zapřáhnout pomocí postroje i lyžaře. Jedná se o teď už velmi známý a oblíbený sport skijöring.

Související obrázek

O koních a zimě také panují různé fakta, jenomže většina z nich není pravda.
Mokrý kůň se nesmí sedlat, jinak bude mít odřeniny - Špatně. Například v létě během závodů vytrvalci své koně chladí vodou a pak je také sedlají. Voda nevadí, ale koně musíme zbavit všech nečistot.
Když táhne, musí se zavřít všechny dveře - Jen to ne. I když to zní paradoxně, průvan je skoro vždy známkou teplé stáje. Vzniká vlivem termiky, když je mezi teplotami venku a uvnitř příliš velký rozdíl. Jinak za průvan je označována rychlost větru v zimě přes 0,2 metrů za sekundu a v létě 0,5 m/s.
Studené udidlo se musí ohřát - To záleží na koni. Někteří nehnou ani brvou, jiní jsou nesmírně citliví a mohou se napříště zdráhat udidlou přijmout. Studené udidlo se dá ohřát teplou vodou, schováním pod bundu, nebo pomocí samozahřívacích gelových polštářků.
Sůl škodí kopytům - Ano. Chodníky a cesty jsou v zimě sypané chloridem sodným, tedy kuchyňskou solí. A ta napadá kopyta, která ve styku se solí bobtnají, stejně jako kdyby stála dlouhou dobu ve vodě. Po projížďce na solených cestách je tedy třeba kopyta ostříkat vodou.
Kůň potřebuje pořádně teplou deku - Nepotřebuje. Koni není zima ani při -10°C, pokud ovšem není oholený nebo nestojí zcela promočený v ledovém vichru.
Tak to by byla asi taková pětina všech faktů. Ale pokud by Vás to zajímalo víc, na internetu to určitě najdete:D

Výsledek obrázku pro zima a koně

Tak to by bylo asi tak nějak všechno. Snad se Vám dnešní článek líbil a já se budu těšit u dalšího.

SMILEY:)